reklama
kategoria: Kraj
12 maj 2025

20 lat więzienia dla "Profesora" za hurtową produkcję narkotyków

zdjęcie: 20 lat więzienia dla
fot. PAP
Wyrok 20 lat więzienia za hurtową produkcję narkotyków usłyszał Ryszard J. ps. Profesor. 73-letniego mężczyznę media nazywały polskim Walterem White’em w nawiązaniu do głównego bohatera serialu "Breaking Bad" – nauczyciela chemii, który produkował narkotyki.
REKLAMA

W gdańskim sądzie okręgowym zapadł w poniedziałek wyrok w sprawie zorganizowanego gangu, któremu zarzucono przestępstwa narkotykowe, w tym wytwarzanie BMK – czyli półproduktu do produkcji amfetaminy – i samej amfetaminy. Część z mężczyzn odpowiadała również za nielegalne posiadanie amunicji, broni i materiałów wybuchowych mogących służyć do konstruowania bomb. Śledczy w tej sprawie oskarżyli 14 osób.

Najwyższy wyrok – 20 lat więzienia – usłyszał główny oskarżony, były wykładowca akademicki Ryszard J. Podsądny musi też zapłacić 140 tys. zł grzywny i 30 tys. nawiązki na Monar.

Pozostali oskarżeni dostali kary od pięciu do ośmiu lat pozbawienia wolności, a dwóch podsądnych usłyszało wyroki w zawieszeniu z uwagi na współpracę z prokuraturą i nadzwyczajne złagodzenie kary. Poza karami więzienia oskarżeni będą musieli zapłacić grzywny i nawiązki na cele związane z zapobieganiem narkomanii.

Wyrok jest nieprawomocny. Ryszarda J. nie było na sali. Odsiaduje on wyrok więzienia za produkcję narkotyków po skazaniu w innej sprawie.

Sędzia Aleksandra Kaczmarek podkreśliła w uzasadnieniu, że działalność przestępcza oskarżonych była zakrojona na bardzo szeroką skalę i miała stanowić stałe źródło dochodów.

"Nikt nie jest w stanie zakwestionować, że pan Ryszard J. jest wybitnym chemikiem i posiada ponadprzeciętną wiedzę z zakresu chemii" – dodała sędzia Kaczmarek. Podkreśliła, że obecnie kończący chemię nie mogą się z nim równać, bo Ryszard J. jest prawdziwym znawcą dziedziny, w której się specjalizuje.

"Niestety, być może ze szkodą dla polskiej nauki pan oskarżony Ryszard J. postanowił skanalizować swoje działania już od wielu lat w działalności przestępczej, zamiast działać dla dobra polskiej nauki" – uzasadniała sędzia Kaczmarek.

Zdaniem sądu, chciwość i chęć zysku była motorem działania wszystkich oskarżonych, którzy chcieli szybko zarobić bardzo duże pieniądze.

"Była to praca przestępcza polegająca na tym, że oskarżeni produkowali bardzo duże ilości środków odurzających" – mówiła sędzia i podkreśliła, że skutkiem było uzależnienie tysięcy młodych i starszych osób.

Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że wymierzył karę zgodnie z wnioskiem prokuratury w wymiarze 20 lat pozbawienia wolności. "Kara ta jest surowa, natomiast w ocenie sądu, jest to jedyna kara, jaka mogła zostać wymierzona oskarżonemu" – uzasadniała sędzia Kaczmarek.

Pokreśliła, że sąd nie dopatrzył się żadnej, najmniejszej okoliczności łagodzącej. Dodała, że Ryszard J. jest koneserem sztuki, muzyki i narciarzem, ale mimo zaawansowanego wieku największą frajdę sprawia mu prowadzenie działalności przestępczej.

Zaznaczyła, że sąd ma świadomość, że jest kara niemal eliminacyjna, biorąc pod uwagę wiek skazanego. Zdaniem sądu niemożliwe jest, aby oskarżony J. wyciągnął nagle wnioski ze skazania i zmienił sposób swojego postępowania. Dlatego też, według sądu, kara musi być odpowiednio surowa i taka jest.

Oskarżyciel, prokurator Jarosław Paluch z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej powiedział, że jest zadowolony z wyroku, a kary oddają społeczną szkodliwość czynów, którymi zajmowali się oskarżeni.

Akt oskarżenia trafił do sądu w 2020 r. Śledztwo prowadził Pomorski Wydział Zamiejscowy Departament do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Na ławie oskarżonych zasiadło 14 osób w wieku od 33 do 73 lat pochodzących z woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego i pomorskiego. Podczas odczytania wyroku nie było na sali podsądnych.

Według śledczych oskarżeni działali od 2016 r. do zatrzymania we wrześniu 2018 r. Zatrzymali ich funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy podczas akcji rozbijania grupy i likwidacji laboratorium w Gdańsku zabezpieczyli ponad 120 kg substancji chemicznych, z których można było wyprodukować sześć tysięcy porcji amfetaminy. (PAP)

kszy/ joz/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bolesławiec
18.5°C
wschód słońca: 05:07
zachód słońca: 20:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bolesławcu

kiedy
2025-05-15 18:00
miejsce
Bolesławiecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-22 17:30
miejsce
Bolesławiecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-22 20:30
miejsce
Kino Teatr Forum, Bolesławiec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-23 19:00
miejsce
Teatr Stary, Bolesławiec, Teatralna 1
wstęp biletowany