reklama
kategoria: Na Sygnale
26 wrzesień 2024

Fala powodziowa na zachodzie Polski; w Sejmie prace nad łagodzeniem skutków powodzi

zdjęcie: Fala powodziowa na zachodzie Polski; w Sejmie prace nad łagodzeniem skutków powodzi / fot. PAP
fot. PAP
Fala powodziowa na Odrze przechodzi przez woj. lubuskie i woj. zachodniopomorskie; służby zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą. W Sejmie, gdzie po północy zakończyła się debata nad informacją rządu w sprawie powodzi, zaplanowane są prace nad projektami mającymi łagodzić skutki kataklizmu.
REKLAMA

Fala powodziowa przechodzi przez woj. lubuskie, w środę czoło fali wezbraniowej dotarło do woj. zachodniopomorskiego.

IMGW poinformował w nocy, że obecnie stan alarmowy notowany jest na 19 stacjach hydrologicznych, a stan ostrzegawczy na 13. Na stacji Opole-Groszowice na Odrze stan wody opadł do strefy wody niskiej, natomiast w Kostrzynie nad Odrą na rzece Warcie został przekroczony stan alarmowy. Według IMGW, stan wody nadal będzie tam rósł, natomiast na Odrze w Słubicach kulminacja wezbrania wody rzece rozpoczęła się w środę późnym wieczorem.

Sytuacja nad Odrze jest pod kontrolą służb. Fala powodziowa przechodzi przez region, ale nie doszło do żadnych poważnych wydarzeń w związku z powodzią. "Ewentualne przesiąki są usuwane od razu" – powiedział PAP w czwartek rano mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.

W czwartek w Sejmie zaplanowane są prace nad projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, czyli tzw. specustawą powodziową, a także przygotowanym przez PiS projektem o szczególnych rozwiązaniach związanych ze wsparciem finansowym dla poszkodowanych przez powódź.

Jednym z rozwiązań, które znalazło się w rządowym projekcie specustawy dotyczy wsparcia dla kredytobiorców. Kolejnym jest pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem. Jak poinformowano, z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi.

Wieczorem Sejm ma powołać specjalną komisję, która będzie zajmowała się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że będzie to komisja średnia, tzn. licząca 30 posłów. Argumentował, że potrzebna jest taka komisja, ponieważ obszerne projekty ustaw, które przygotowuje np. rząd, musiałyby tak naprawdę trafić do wszystkich sejmowych komisji.

Ponadto posłowie mają rozpocząć pracę nad rządowym projektem nowelizacji przepisów, które mają wspierać przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej lub żołnierzy aktywnej rezerwy.

Również w czwartek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów. Chodzi o powołanie w jej skład Marcina Kierwińskiego, który zostanie pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi; jego kandydaturę na to stanowisko przedstawił w ubiegły piątek premier Donald Tusk.

W Sejmie - w czwartek po północy zakończyła debata nad informacją rządu w sprawie powodzi. Premier Donald Tusk oraz ministrowie jego rządu przekonywali o właściwej reakcji władz na powódź. Podobne stanowisko przedstawiał klub KO.

Politycy PiS mówili o "putiniadzie", przekonując, że ważniejsze od zarządzania kryzysem było zarządzanie wizerunkiem premiera Tuska.

Przedstawiając w Sejmie informację rządu w sprawie powodzi, szef rządu wskazywał, że mimo tego, iż według ostatnich raportów była ona konsekwencją największej ulewy w historii Europy Środkowej, to skutki klęski pod wieloma względami są mniej dramatyczne niż te z 1997 r. Powołując się na wstępne oceny, Tusk wskazał, że zalanych lokali mieszkalnych będzie prawdopodobnie dziesięć razy mniej niż w 1997 r. Podkreślił, że uratowane przed powodzią zostały wielkie skupiska ludzi, takie jak Wrocław i Opole.

Szef resortu finansów Andrzej Domański, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów, podkreślił, że resort oczekuje pełnej elastyczności, jeśli chodzi o środki unijne, które miałby trafić do samorządów w związku z powodzią. "Te środki muszą szybko trafić do samorządów. Bardzo istotne jest tu, iż mówimy tutaj o pełnym prefinansowaniu oraz o braku wkładu własnego. To powinno umożliwić samorządom efektywne, szybkie wydawanie środków na niezbędne cele" – powiedział Domański.

Jak wynikało z późniejszej wypowiedzi wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Karnowskiego, na ten temat prowadzone będą rozmowy z Komisją Europejską.

Ponadto w środę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, które rozszerzyło stan klęski żywiołowej o miasto na prawach powiatu Legnicę oraz gminę Mietków w powiecie wrocławskim w województwie dolnośląskim. "Konieczność pilnej zmiany rozporządzenia podyktowana jest dynamicznymi zmianami katastrofy naturalnej – powodzi, która dotknęła we wrześniu 2024 r. środkową część Europy, w tym południowo-zachodnią część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - podkreślono w rozporządzeniu.

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej 16 września; rozporządzenie wprowadzono na 30 dni. Oznacza to, że będzie obowiązywać do 16 października włącznie.

Prognozy meteo i hydrologiczne dla woj. zachodniopomorskiego są uspokajające. Nie ma północnego wiatru, który powodowały tzw. cofkę, i intensywnych opadów deszczu. W każdej gminie uzupełniono wały, postawiono zapory oraz przygotowano worki z piaskiem do dyspozycji mieszkańców i służb. (PAP)

nno/ misz/ tma/ pij/ jpn/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bolesławiec
7.5°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:58
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bolesławcu

kiedy
2024-11-28 18:00
miejsce
Bolesławiecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Teatr Stary, Bolesławiec, Teatralna 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 18:00
miejsce
Piwnica Paryska, Bolesławiec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-05 19:00
miejsce
Bolesławiecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany