Oszuści mają kolejny sposób. Uczmy się na cudzy błędach. Wiadomości do mamy – przeczytaj i zapamiętaj jak wygląda kontakt z oszustami
Przestępcy cały czas modyfikujący sposoby działania, aby zdobyć pieniądze. Wykorzystują nowoczesne sposoby płatności, bankowość elektroniczną oraz działania pod presją czasu wprowadzając swoje ofiary w błąd do sytuacji kryzysowej dotyczącej osób bliskich. Bolesławieccy policjanci ku przestrodze podają przykład oszustwa, które zdarzyło się w ostatnich dniach na terenie Dolnego Śląska.
W miniony piątek 68-latka otrzymała od córki wiadomości SMS o zmianie numeru telefonu... Kobieta nie wiedziała, że od jakiegoś czasu jest to scenariusz wykorzystywany przez oszustów. Ktoś próbuje udawać członków najbliższej rodziny i deklaruje, że musiał zmienić telefon wraz z numerem, przez co potrzebuje wsparcia finansowego.
Jeśli ktoś zareaguje na otrzymaną wiadomość, następuje ciąg dalszy manipulacji i prośba o przelew pieniędzy, aby pokryć koszt np. nieplanowanego zakupu nowego telefonu lub opłacenie rachunku... I tak było w przypadku oszukanej mieszkanki powiatu oławskiego.
Kobieta myślała, że pisze z córką, która pilnie potrzebowała jej wsparcia, pisała do niej, a nawet próbowała zadzwonić... Jednak oszust miał kolejną wymówkę, by nie odebrać połączenia, a zarazem by nie wzbudzić podejrzeń potencjalnej ofiary, przez co kobieta straciła blisko 4 tysiące złotych.
Jak się okazuje, oszuści są przygotowani, by w czasie rzeczywistym przeprowadzić na pierwszy rzut oka składną rozmowę.... rozmówca na bieżąco podaje w wiadomości lub na komunikatorach odpowiedzi na pytania ofiary tłumacząc, że konieczne jest pokrycie pilnych dla niej kosztów - a w tym ma pomóc przelew natychmiastowy od tej osoby (tzw. przelew Elixir - szybki do realizacji a trudny do zablokowania).
W tej metodzie oszust skupia się na ataku socjotechnicznym i stara się skłonić ofiarę do wykonania przelewu we własnym zakresie, co wydaje się być bardziej wiarygodne, przede wszystkim dlatego, że nikt nie nakłania rozmówcy do logowań na nieznane strony i konta.
Kolejny raz przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Bądź ostrożny w kontakcie telefonicznym z nieznajomym.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy, kodów BLIK lub nie rób przelewów osobom, których nie znasz.
- Nie ufaj nikomu, kto telefonicznie podaje się za krewnych lub przyjaciół czy też pracowników instytucji.
- Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", na spokojnie skontaktuj się z taką osobą, a jeśli ten kontakt jest utrudniony z innym dorosłym członkiem rodziny. W takiej sytuacji nie pomaga działanie w pośpiechu, pod wpływem emocji, na które liczy oszust.
- Zawsze pamiętaj, że wszelkie telefoniczne i SMS-owe prośby o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że może to być oszustwo, koniecznie powiadom Policję.
KPP Bolesławiec
Źródło: KPP Oława