21 czerwiec 2022

W długi weekend przestępcy oszukali bolesławiecką seniorkę

Pomimo tego, że świadomość mieszkańców powiatu bolesławieckiego zdecydowanie poprawiła się, nadal zdarzają się przypadki, kiedy przestępcom udaje się przysłowiowo wywieść ofiary w pole. W ostatnich dniach na terenie Bolesławca doszło do oszustwa na osobie starszej. Przestępcy działali również na terenie Wrocławia, gdzie oszukano 3 seniorów
REKLAMA

W miniony piątek na terenie Bolesławca w wyniku oszustwa 78-letnia kobieta straciła 11 tysięcy złotych. Sprawcy działali metodą "na wnuczka".

Do ofiary zadzwonił mężczyzna podający się za wnuka i poinformował, że spowodował wypadek komunikacyjny ze skutkiem śmiertelnym i pilnie potrzebuje pomocy finansowej, aby uniknąć odpowiedzialności. Następnie w słuchawce seniorka usłyszała głos innego mężczyzny, który przedstawił się jako policjant i przekazał instrukcje jak zapakować pieniądze i komu je przekazać. Babcia zawierzyła, że oddając swoje oszczędności pomaga wnukowi.

Metody oszustów są wciąż takie same. Podają się za członków naszej rodziny, urzędników, policjantów, pracowników banku i próbują grać na naszych emocjach, wykorzystując naiwność, zaufanie do organów państwowych czy zwyczajnie dobre serce. Co raz częściej zdarzają się też oszustwa poprzez internet i jego ofiarami również padają osoby starsze.

 

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:

 

• Zawsze weryfikuj z kim rozmawiasz. Jeśli po drugiej stronie słuchawki ktoś przedstawia się za członka Twojej rodziny i prosi Cie o przekazanie jakiejś dużej gotówki, sprawdź to dzwoniąc do innych bliskich. Jeśli po drugiej stronie ktoś przedstawia się za policjanta, ROZŁĄCZ ROZMOWĘ i zadzwoń na numer najbliższej komendy lub alarmowy 112 i zweryfikuj to co usłyszałeś wcześniej

• Pamiętaj, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy na jakąkolwiek akcję policyjną lub w związku z zagrożeniem naszego konta bankowego. Nigdy też nie informuje o akcjach policyjnych. Nigdy nie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy, ani nie prosi o dane do bankowości.

• Nigdy nie wyrzucaj pieniędzy przez okno żadnemu „kurierowi” ani nie przekazuj osobie nieznajomej. Nie pozostawiaj również gotówki w tzw. umówionych miejscach.

• Zwracaj uwagę kogo wpuszczasz do mieszkania. Dwa razy zastanów się zanim wejdzie do Ciebie do domu osoba obca. Możesz jej tożsamość zweryfikować, dzwoniąc do urzędu, z którego rzekomo przyszła.

• O każdej podejrzanej sytuacji informujmy Policję. Im szybciej to zrobimy, tym większe szanse za ustalenie sprawców i ich zatrzymanie, a tym samym udaremnienie dalszych oszustw.

 

• W przypadku oszustw przez internet, dotyczących kryptowalut, zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty

• Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.

• Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.

• Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.

• Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.

• Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.

• W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.

• Sprawdź, czy podmiot który oferuje pomoc w inwestowaniu – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF.

Zastanów się chwilę! Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności! Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnym ofertom, nie działaj pod wpływem chwili! To może być oszustwo!!! Rozmawiajmy z rodziną, znajomymi, dzielnicowym. Lepiej dwa razy sprawdzić, niż stracić często oszczędności całego życia.

Stosujmy metodę ograniczonego zaufania.

KPP Bolesławiec/ KWP Wrocław

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bolesławiec
18.1°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 21:15
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bolesławcu

kiedy
2022-09-21 20:00
miejsce
Teatr Stary, Bolesławiec, Teatralna 1
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-29 19:00
miejsce
Bolesławiecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-13 18:00
miejsce
Bolesławiecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-01 19:00
miejsce
Bolesławiecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany